تفاوت SMD LED و COB LED

تفاوت SMD LED و COB LED

ال ای دی DIP

در این مقاله سعی داریم به تفاوت SMD LED و COB LED ، ویژگی های هر یک و نحوه تشخیص آنها از یکدیگر بپردازیم.

هنگامی که صحبت از ال ای دی ها میشود، اکثر افراد یک گروه از دیودها که یک پرتو نور را تشکیل میدهند تصور میکنند. اما مانند دیگر فناوری ها که به سرعت در حال توسعه هستند، LED ال ای دی ها نیز به تدریج کارآمدتر، مقرون به صرفه تر و قدرتمند تر شده اند. در اصل، طراحی اولیه

LED ال ای دی ها که اغلب مردم با آن آشنا هستند، LED ال ای دی های Dual In-Line Package  (DIP) دی آی پی است که توسط Nick Holonyak در سال ۱۹۶۲ توسعه یافته است.

در حال حاضر در صنعت روشنایی سبک های بهتری نسبت به گذشته برای پکیجینگ LED ال ای دی ها در اختیار است :

(SMD) اس ام دی و (COB) سی او بی؛ این سبک های بسته بندی تقریبا ۳ الی ۹ (یا بیشتر) دیود را در هر چیپ جای میدهند و میزان بالاتری از مقدار لومن بر وات نسبت به LED ال ای دی های DIP دی آی پی دارند.

SMD

ال ای دی SMD

 

SMD اس ام دی یا Device Surface Mounted به تکنولوژی در ساخت محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ بر روی بورد بنا شده اند.

در مقایسه با LED ال ای دی های DIP دی آی پی LED ال ای دی های SMD اس ام دی به مراتب تخت تر اند، عمر طولانی تری دارند و تقریبا ۷۵ درصد انرژی کمتری مصرف میکنند. علاوه بر این، تراشه های قوی آنها قادر به ایجاد ویژگی های RGB برای ساخت ۱۶ میلیون ترکیب مختلف رنگ هستند. تراشه های SMD اس ام دی پایه های بیشتری نسبت به LED ال ای دی های DIP دی آی پی در خود جای میدهند – گاهی تا چهار یا شش عدد- بسته به تعداد دیودها در هر تراشه.

در کاربرد، این نوع سبک پکیجینگ معمولا در نورپردازی نواری، چراغهای نشانگر و … استفاده می شود که تقریبا شش لومن در هر دیود بر روی تراشه تولید می شود.

SMD اس ام دی ها کاربردهای گسترده تری نیز دارند از منبع روشنایی در بالب ها گرفته تا تلفن های همراه.

در امر تولید، تراشه های SMD LED اس ام دی ال ای دی در ابعاد مختلف تولید می شوند. رایج ترین اندازه ها عبارتند از SMD 3528 اس ام دی (تراشه های ۳٫۵ میلیمتری) و SMD 5050 اس ام دی (تراشه های ۵ میلیمتری). تراشه های SMD  اس ام دی با استفاده از لایه های نانو یاقوت کبود و ریز بلورهای گالیم تولید می شوند. پس از برش و لایه بندی، واحد ها به پایه سرامیکی متصل میگردند.

در این نوع ال ای دی ها از یک سیم نازک طلا برای برقراری اتصالات میان چیپ ها استفاده میشود. در صورت عدم استفاده از طلا در طی گذشت زمان حرارت موجب تضعیف این اتصالات و کاهش مقاومت الکتریکی آنها میشود. با افزایش مقاومت جریان عبوری کاهش و در نتیجه نوری که از تراشه منتشر میشود کاهش خواهد یافت.

LED ال ای دی های SMD اس ام دی با هزینه نگهداری و تولید کم شناخته شده اند. با این حال، در طراحی آنها نقایصی وجود دارد. سبک پکیجینگ فضا را به خوبی مدیریت نمی کند. زیرا فاصله زیادی بین تراشه ها دیده می شود. این برای سیستم های نورپردازی بسیار کم حجم، مانند چراغهای پیچیده ماشین آلات و ابزار، مناسب نیست. این مسئله همراه با ویژگی های  اتلاف حرارت ضعیفتر، در آخرین سبک بسته بندی چراغ، COB سی او بی مطرح شده است.

COB

ال ای دی COB

COB سی او بی یا Chips On Board به معنای چیپ تراشه ها بر روی بورد می باشد.

محدودیت های LED ال ای دی های SMD اس ام دی در دوران LED ال ای دی های COB سی او بی تا حدودی برطرف شده اند. برای شروع، سبک مدرن پکیجینگ قادر به جای دادن ۹ یا بیشتر از ۹ دیود در هر تراشه است. که این مسئله به طرز چشمگیری به بهبود کیفیت روشنایی این نوع ال ای دی کمک کرده است. علاوه بر این، این نوع  LED ال ای دی تنها بر پایه یک مدار و دو قطب اتصال است – بدون در نظر گرفتن تعداد دیودها- (طراحی تک مداری). همچنین پیکربندی آن روی پنل فشرده تر میشود. که با عنوان نور چند جهته یا نور یکنواخت در همه جهات شناخته میشود. اشکال عمده در استفاده از این نوع پکیجینگ، عدم وجود ویژگی تغییر رنگ است.

در بحث تولید ،  LED ال ای دی های COB سی او بی می توانند تا ۱۰ درصد ارزان تر از LED ال ای دی های SMD اس ام دی تولید شوند. برای SMD اس ام دی، هزینه کار و مواد حدود ۱۵ درصد از کل هزینه های تولید را تشکیل می دهد، در حالی که در  COB سی او بی این مقدار به ۱۰ درصد کاهش پیدا میکند .

در بحث کاربرد، سبک پکیجینگ منحصر به فرد این نوع ال ای دی جهت ارائه مقدار لومن و توان بالا کارآمد است. کارخانه ها، اسکله ها، بندرهای تحویل بار و نمونه هایی این چنینی از مکان های صنعتی با احتمال بیشتری از LED ال ای دی های COB سی او بی استفاده میکنند.  همچنین در شهرها COB سی او بی ها میتوانند در روشنایی های خیابانی، پارکینگ ها و سایر مکان ها با فضای باز که نیازمند پخش نور گستره ای در محل هستند استفاده شوند.  LED ال ای دی های COB سی او بی در هنگام استفاده در محیط های گرم، نسبت به LED ا ل ای دی های SMD اس ام دی، کمتر در معرض خرابی قرار می گیرند. این یک مزیت بزرگ برای تاسیسات صنعتی است که به طور منظم با درجه حرارت بالا کار می کنند.

در آخر باید گفت  با توجه به اینکه در چیپ های SMD اس ام دی از سیم طلا استفاده میشود، یکی از راههای تشخیص SMD اس ام دی ها از COB سی او بی ها میتواند همین ویژگی باشد. زیرا COB سی او بی ها به جای سیمهای طلا از برد های فلزی مرغوب به منظور برقراری اتصالات بهره می برند . لامپ COB سی او بی دارای تعدادی چیپ بر روی برد است ، که بر روی آنها ماده فسفرسانس ریخته میشود . اما ساختار لامپ های SMD اس ام دی متفاوت است. لامپ های SMD اس ام دی دارای یک یا چند چیپ هستند که مستقیما توسط  Golden Wire ( سیم نازک طلایی ) به یکدیگر و پایه های ورودی متصل شده اند و در واقع برد واحدی وجود ندارد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *